
Buduće liderice:
Sveobuhvatni program stipendiranja za mlade žene u Europskoj uniji i zemljama kandidatkinjama
1. Uvod: Naša vizija i misija – Jednake mogućnosti u obrazovanju za europske sjajne zvijezde
Ovaj program stipendiranja sveobuhvatna je inicijativa osmišljena za pružanje mjesečne stipendijske podrške studenticama u dobi od 18 i više godina u Europskoj uniji i zemljama kandidatkinjama. Naš je glavni cilj omogućiti mladim ženama da ostvare svoj puni potencijal uklanjanjem financijskih prepreka s kojima se suočavaju na svom obrazovnom putu. Duboko vjerujemo da je obrazovanje temelj mirnih, pravednih i održivih društava. Pristup kvalitetnom obrazovanju, posebno za djevojčice i mlade žene, smatra se ključem društvenog napretka i dobrobiti.
Ovaj program ne samo da pruža financijsku podršku, već i pomaže mladim ženama da steknu znanja, vještine i samopouzdanje koje su im potrebne za izgradnju vlastite budućnosti. Potičući ih da razbiju rodne stereotipe i zacrtaju vlastiti put, program se usklađuje sa strategijama EU za rodnu ravnopravnost i predanošću borbi protiv stereotipa. Ovaj program stipendiranja pozicioniran je kao alat za društvenu transformaciju koji je izravno usklađen s temeljnim vrijednostima i strateškim ciljevima Europske unije i međunarodnih organizacija, a ne samo kao financijska pomoć za pojedinačne studentice. Ovaj pristup ima potencijal povećati društvenu legitimnost programa i privući pozornost potencijalnih partnera i financijera. Naglašavanje ove široke vizije naglašava doprinos programa ne samo pojedinačnim studentima već i cijelom europskom društvu.
2. Zašto mlade žene? Ključna važnost jednakih mogućnosti u obrazovanju
Društvene i ekonomske koristi ulaganja u obrazovanje djevojčica i mladih žena su neosporne. Obrazovanje povećava produktivnost poboljšanjem kognitivnih i nekognitivnih vještina pojedinaca i omogućuje pristup bolje plaćenim poslovima, čime se sprječava socijalna isključenost. Obrazovane žene i muškarci ne samo da značajno doprinose gospodarstvu, već i poboljšavaju zdravlje, prehranu i razinu obrazovanja svojih obitelji. UNICEF-ova 8. svjetska konferencija o djevojčicama organizirana je s pozivom na rad s djevojčicama i ženama na izgradnji vlastite budućnosti, a naglasila je da ulaganje u osnaživanje djevojčica otvara vrata boljoj budućnosti s glavnom porukom „Djevojčice mijenjaju svijet“.
Ovaj program je u potpunosti kompatibilan s politikama Europske unije o rodnoj ravnopravnosti i obrazovanju. Europska unija jasno navodi da se ravnopravnost žena i muškaraca mora postići u svim područjima, uključujući zapošljavanje, rad i plaću. Članak 21. Povelje EU o temeljnim pravima zabranjuje sve oblike diskriminacije, uključujući i diskriminaciju na temelju spola. Strategija EU-a za rodnu ravnopravnost za razdoblje 2020.-2025. ima za cilj osigurati da žene i muškarci, djevojčice i dječaci mogu slobodno izražavati svoje ideje i osjećaje te birati vlastite obrazovne i karijerne puteve, bez ograničenja stereotipnih rodnih normi. Osim toga, vizija stvaranja Europskog obrazovnog prostora do 2025. ima za cilj povećati kvalitetu, jednakost, uključivost i uspjeh u obrazovanju predviđajući da svi, bez obzira na svoj socioekonomski status, mogu pristupiti visokokvalitetnom obrazovanju.
Unatoč tome što žene imaju jednak pristup obrazovanju u Europskoj uniji, uočava se da su izložene većem riziku od socijalne isključenosti, nezaposlenosti i nekvalitetnih poslova. Uočava se da su žene nedovoljno zastupljene, posebno u STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika) područjima, te da unatoč feminizaciji nastavničke profesije, muškarci dominiraju na odlučujućim pozicijama u visokom obrazovanju. Rodni stereotipi pojačavaju te nejednakosti ograničavajući izbor obrazovnog i profesionalnog iskustva. Ovaj program stipendiranja osmišljen je kao strateška intervencija usmjerena na te duboko ukorijenjene rodne nejednakosti, a ne samo kao financijska pomoć. Moć obrazovanja da razbije te stereotipe i potakne žene da uđu u tradicionalno muška područja poput STEM-a je temelj programa. Podržavajući ekonomsku neovisnost žena i pristup vodećim pozicijama, program se bori protiv „ljepljivog poda“ (zarobljenosti na pozicijama niskog statusa, njegovateljskim pozicijama) i „staklenog stropa“ (nevidljivih prepreka pristupu višim pozicijama), produbljujući društveni utjecaj programa.
3. Detalji našeg programa stipendiranja: Oblikujte svoju budućnost
Program je otvoren za sve studentice koje imaju 18 godina i žive u Europskoj uniji i zemljama kandidatkinjama. Cilj mu je podržati mlade žene s visokim potencijalom, ali ograničenim financijskim sredstvima, koje žele napredovati u visokom obrazovanju (preddiplomski, magistarski, doktorski) ili strukovnom osposobljavanju. Ova dobna skupina (18-29 godina) ključno je razdoblje za osnaživanje mladih žena koje nisu u obrazovanju ili zaposlene (NEET), što je također u fokusu inicijativa poput projekta "Mlade žene grade svoju budućnost" Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP).
Program će pružati redovitu mjesečnu financijsku potporu primateljima stipendija tijekom cijelog njihovog obrazovanja. Cilj ove potpore je ublažiti teret za studente u područjima kao što su troškovi obrazovanja, troškovi života i potrebe za osobnim razvojem. Osim financijske potpore, akademski i profesionalni uspjeh studenata poticat će se pružanjem dodatne podrške kao što su mentorski programi i savjetovanje o osobnom razvoju, inspirirani primjerima poput mentorskog programa Sveučilišta Bahçeşehir. Proces prijave osmišljen je na transparentan i pristupačan način. Procjenjuje se akademski uspjeh kandidatkinja, njihove financijske potrebe i potencijal društvenog utjecaja. Kao i u postupcima stipendiranja Turske zaklade za obrazovanje (TEV) u inozemstvu, provodi se pošten proces odabira putem intervjua i neovisnih odbora.
Ovaj program stipendiranja nudi se ne samo kao financijska pomoć, već kao holistički ekosustav koji podržava akademski, osobni i profesionalni razvoj mladih žena. Uz mjesečnu stipendiju, komplementarna podrška poput mentorstva, mogućnosti umrežavanja i savjetovanja o karijeri povećava atraktivnost i utjecaj programa. Cilj ovog pristupa je osigurati da studentice ne samo diplomiraju, već i postanu buduće liderice i ambasadorice promjena.
Tablica u nastavku sažima osnovne informacije o programu stipendiranja:
4. Naše područje utjecaja u Europskoj uniji i zemljama kandidatkinjama: Stvaranje promjena u širokom geografskom području
Program je usmjeren na mlade žene u 27 država članica Europske unije i zemljama kandidatkinjama poput Turske. Ova široka geografska pokrivenost ima za cilj otkriti potencijal u svakom kutku Europe. Politike EU usmjerene su na promicanje rodne ravnopravnosti i obrazovanja u zemljama članicama i kandidatkinjama. Ovaj program u skladu je s naporima EU da prati i podržava rodnu ravnopravnost u svojim "Politkama proširenja i susjedstva".
Program se izravno usklađuje s vizijom EU o Europskom obrazovnom prostoru do 2025. godine. Cilj ove vizije je osigurati pristup visokokvalitetnom obrazovanju za sve i priznavanje vještina diljem Europe. Također je paralelan inicijativama EU kao što su "Program cjeloživotnog učenja" i "Program za mlade". Ovi programi podržavaju mobilnost i mogućnosti učenja mladih.
Ovaj program stipendiranja ne samo da pomaže pojedinačnim studentima, već i doprinosi promicanju rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti u obrazovanju, jednoj od temeljnih vrijednosti procesa proširenja EU, neizravno podržavajući integraciju u EU. To pokazuje da program nema samo humanitarnu misiju, već i strateško ulaganje za buduće jedinstvo i prosperitet Europe. Ova perspektiva pruža snažan argument za potencijalnu suradnju, posebno s institucijama EU-a ili međunarodnim financijerima.
5. Borba protiv rodne nejednakosti u obrazovanju i naš doprinos: Izgradnja budućnosti bez barijera
Iako žene imaju veće stope diplomiranja u visokom obrazovanju diljem Europe, još uvijek su nedovoljno zastupljene u ključnim područjima kao što su STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika). Primjerice, žene predstavljaju samo 28% inženjerstva, proizvodnje i građevinarstva. To dovodi do rodne diskriminacije na tržištu rada. Unatoč visokim stopama diplomiranja na sveučilištima, žene su nedovoljno zastupljene na višim pozicijama, uključujući upravne odbore.
Program stipendiranja potaknut će mlade žene da se bave STEM-om i vodeće uloge, tradicionalno muški dominiranim područjima. Ovo je važan način borbe protiv rodnih stereotipa i povećanja raznolikosti karijere. Cilj Britanskog vijeća da poveća mogućnosti za djevojke i žene u STEM-u podržava ovaj pristup. Program će podržati mlade žene da preuzmu inovativne i poduzetničke uloge, u skladu s inicijativama EU-a kao što su „Europska nagrada za žene inovatorice“ i „Europska mentorska mreža za žene poduzetnice“. Nejednakosti spolova nisu ograničene samo na nedovoljnu zastupljenost u STEM područjima, već uključuju i višedimenzionalna pitanja poput feminizacije učiteljske profesije, poteškoća u pristupu žena pozicijama donošenja odluka u visokom obrazovanju (prepreke poznate kao „ljepljivi pod“ i „stakleni strop“) te kako rodni stereotipi utječu na obrazovanje i izbor karijere općenito. Načelo jednakosti EU-a ne sprječava nastavak mjera koje pružaju određene prednosti (pozitivna diskriminacija) u korist nedovoljno zastupljenog spola. Ovaj program stipendiranja usvaja strategiju u skladu s načelom pozitivne diskriminacije, ciljajući na ove višedimenzionalne nejednakosti, ne samo kroz financijsku potporu. Jasno je navedeno da je cilj programa povećati sudjelovanje žena, posebno u područjima kao što je STEM, razviti liderske vještine i razbiti rodne stereotipe. To pokazuje da program nije samo program stipendiranja već i aktivni dio borbe za ravnopravnost spolova.
6. Priče o uspjehu i naši budući ciljevi: Za inspirativnu budućnost
Svaka mlada žena podržana programom stipendiranja imat će priliku otkriti vlastiti potencijal i doprinijeti društvu. One će biti znanstvenice, inženjerke, liderice, poduzetnice i pionirke društvenih promjena budućnosti. Cilj ovog programa je pomoći mladim ženama da "zacrtaju vlastiti put" i "otkriju svoj puni potencijal".
Crpeći inspiraciju iz uspješnih inicijativa poput UNDP-ovog projekta "Mlade žene grade svoju budućnost", fokus dobitnica stipendija bit će ne samo na akademskom uspjehu već i na njihovom osobnom i profesionalnom razvoju. Priče talentiranih mladih žena iz cijele Europe inspirirat će druge i stvoriti multiplikativni učinak u postizanju ciljeva rodne ravnopravnosti.
Ovaj program stipendiranja smatra se pokretom za promjenu, a ne samo mehanizmom za pružanje financijske podrške. Ideja je da svaka podržana mlada žena bude izvor inspiracije i ambasadorica promjena u vlastitom okruženju i društvu. Ovaj pristup naglašava dugoročni i održivi društveni utjecaj programa i čini ga privlačnijim potencijalnim podupirateljima. U budućnosti se planira opširno predstavljanje ovih priča o uspjehu na web stranici.
7. Pridružite nam se: Poziv za prijave i podršku – Investirajte u budućnost Europe
Ako ste studentica u dobi od 18 ili više godina koja živi u državi članici ili zemlji kandidatkinji za Europsku uniju i trebate podršku za ostvarenje svojih obrazovnih snova, pozvani ste da se prijavite za program stipendiranja. Možete napraviti prvi korak prema oblikovanju svoje budućnosti, ostvarivanju svog potencijala i doprinosu budućnosti Europe. Za postupak prijave i detalje posjetite relevantne odjeljke naše web stranice.
Institucije, zaklade, privatni sektor i pojedinačni donatori koji nam se žele pridružiti u ovoj važnoj misiji pozvani su na suradnju. Svako ulaganje u obrazovanje mladih žena ulaganje je u izgradnju pravednije, ravnopravnije i prosperitetnije Europe. Inicijative poput "Dijaloga civilnog društva" i "Sheme bespovratnih sredstava za partnerstva i mreže" Europske unije ističu važnost takve suradnje. Podrška ženskih fondova i stvaranje sinergija od strane organizacija poput Saveza za ravnopravnost spolova također pokazuju vrijednost takve suradnje.
Ovaj poziv na web stranici uključuje snažan poziv ne samo kandidatima za stipendije već i potencijalnim partnerima i financijerima. Naglašava se da je program kompatibilan s postojećim mehanizmima financiranja i suradnje EU-a te nudi priliku za sudjelovanje u širokoj mreži utjecaja. To je ključno za održivo financiranje i širi utjecaj. To pokazuje da dugoročni uspjeh programa ne bi trebao biti usmjeren samo na stipendiste već i na ekosustav koji ih podržava.
